Alergie na kočky

Jednou z nejčastějších alergií, které se objevují v naší společnosti, je alergie na domácí zvířata. Alergická reakce na návštěvě u přátel, kteří nějakou tu kočičku doma mají, v podobě rýmy, slzení nebo oteklých očí (či dokonce vyrážky a tak podobně) je určitě jasným signálem nepořizovat si kočku a zajít na pracoviště alergologie a imunologie.

Alergie na kočky - příčiny

Co vlastně alergickou reakci na kočky způsobí? Někteří se mylně domnívají, že je za tyto nesnáze odpovědný kožíšek zvířete a uvažují o nákupu takzvané Sfingy, což je vlastně kočka bez srsti. Tím se ale problém neodstraní, alergická reakce je totiž způsobena hlavně přímým kontaktem s kočičími slinami, odumřelými kousky kůže a samozřejmě i výměšky potních i jiných žlaz.

Soužití alergika s kočkou

Smutné je, pokud se alergie na kočky projeví v dětství, kdy se musí naše ratolest náhle, ze dne na den po vyšetření lékařem, své oblíbené kočičky zbavit. Pokud se ale v co nejvyšší míře zabrání styku s alergenem (a tedy se alergickým reakcím předchází), micinky či mourka se zbavovat nemusíme. Nároky, které pak ale musí poté naše obydlí splňovat, jsou opravdu vysoké - jednou týdně se musí kočka vykoupat, nesmí mít přístup do ložnice alergika (což by mohlo skončit opravdovou katastrofou) a je také třeba, aby měla v naprosté čistotě pelíšek, pokud přijde kočka do kontaktu s oblečením alergika nebo nějakou jinou textilií, tu je třeba ihned vyprat.

Zvířecí alergeny

Kromě koček jsou nositeli alergenů samozřejmě i jiná domácí zvířata, ať už jde o psi, králíky (či jejich variace v podobě morčat a křečků) či třeba papoušky. Vůbec nejčastějším spouštěčem alergie je u dětí základní školou povinných právě chov domácího zvířete (který bohužel úspěšně naváže na genetické předpoklady, které má dítě od přírody dědičné). Existují ale i případy, kdy se dočkáme bouřlivých alergických reakcí "až" v dospělosti, alergie si v tomto směru nevybírá.