Trpíte každý rok zjara masivním nástupem alergie? Pylová zrnka si nevybírají, vlétnou prakticky kamkoliv, a pokud bydlíte na venkově, kde je plno rozkvetlých luk a do lesa není daleko, skoro ani není úniku. Možností, jak svou alergii dostat pod kontrolu, je však poměrně dost.

Pokud se u vás projevila nečekaná alergická reakce, nebo máte minimálně podezření, nemusíte si zoufat. Stačí se objednat na vyšetření na alergologii, kde vám účinně pomohou. Ptáte se jak?

Po návštěvě alergologa, který na základě kožních testů odhalil naši přecitlivělost na nějaký alergen (kočka, mléko, pyl stromů a rostlin atp.), jsme dostali několik doporučení pro prevenci, předpis na nejrůznější léky a další termín objednání. Co ale můžeme dělat pro to, abychom sami zmírnili projevy alergie?

Alergie de facto není ani tak nemoc, jako spíše "jen" imunitní reakce organismu. V současné době jde o hojně rozšířený jev, který znepříjemňuje život velkému množství lidí. Na nás je, abychom nemocnému umožnili žít co nejsnadněji, tedy aby pociťoval příznaky alergie co nejméně. Jak na to?

Co nám může při léčbě alergie pomoci a co naopak uškodit? Mezi lidmi koluje celá řada mýtů, kterými se řídí bohužel i dnes značná část naší populace. Pojďme si o nich říci něco více.

Máte podezření na to, že se u vás poprvé projevily příznaky alergické reakce? Chcete mít jistotu a ne se jen trápit dohady? V tom případě určitě zamiřte na alergologii, kde vám rádi pomohou. Příznaky, které mohou souviset s projevem alergické reakce, se vyplatí nepodceňovat.

Alergeny a z nich plynuoucí alergie jsou v dnešní době skutečnou metlou lidstva. Nezdravý životní styl, který nás každodenně obklopuje, je jedním ze spouštěčů mnoha alergických reakcí, které by asi v jiné epoše vývoje lidstva neměly takový rozmach. O co konkrétně jde?

Alergie se projevuje přehnanou lokální nebo systémovou reakcí imunitního systému na určité látky. Důvodem, proč vůbec jsme na něco alergičtí, je to, že máme nesprávně aktivované protilátky ze skupiny imunoglobinu E.

V naší společnosti jsou nejčastějšími formami alergie například alergie na pyl (zvaná též senná rýma), alergie na domácí zvířata (nejčastěji jde o kočky), klasické astma nebo třeba alergie na potraviny. V moderní době se ale vyrojily doslova jako houby po dešti i jiné typy alergií, které by asi ještě před několika desítkami let lékařská věda dost možná odsunula alespoň z jisté části do říše pohádek a výmyslů. O co konkrétně jde?