Alegická reakce

Alergie se projevuje přehnanou lokální nebo systémovou reakcí imunitního systému na určité látky. Důvodem, proč vůbec jsme na něco alergičtí, je to, že máme nesprávně aktivované protilátky ze skupiny imunoglobinu E.

Alergická reakce

Alergické reakce existují v různých pojetích. Někteří mají pouhou rýmu, jiní mají anafylaktický šok, kdy mohou dokonce i zemřít. Výskyt těchto reakcí byl zjištěn již více než před sto lety, kdy pacienti měli přecitlivělou reakci na naprosto obyčejné látky, například na mrkev v krabičkové dietě. Nyní vám mohou zjistit alergii na místě, které se nazývá alergologie, jenž nese své jméno po vědě, která tyto lidské reakce zkoumá.

Příznaky alergie

Klasickými příznaky je zduření nosní sliznice, což lidé považují za sennou rýmu. Také alergikům zarudnou a svědí oči, z čehož se může vyvinout alergický zánět spojivek. Například alergici na včelí bodnutí mají zúžení průdušnice, jakmile se dostane látka z včel do těla. Pacient se začne dusit, až z toho dostane astmatický záchvat, ale to není podmínkou. Dalším horším příznakem je ztráta sluchu, zraku nebo chuti. Mezi menší reakce, které člověka nijak neohrožují, patří ekzémy, vyrážky a jiné kožní reakce. Při pylové alergii se také projevuje bolest hlavy.

Jakmile chceme zjistit, na co konkrétně jsme alergičtí, přemístíme se na alergologii, kde vyzkouší různé testy, aby zjistili konkrétní alergeny. Alergen je částečka obsažená v pokrmu, na zvířeti, ve vzduchu apod. U některých lidí je alergická reakce také vyvolávána některými léky – například Antibiotiky.

Alergie nemusí být vyvinutý v průběhu našeho života, ale také může být dána dědičně, což se nazývá atopie. V našem laickém životě jsme se již mohli setkat s pojmy atopický ekzém. Mezi další dědičné alergické reakce patří alergie na pyl a alergické astma. Lidé, kteří trpí atopií, nejsou alergici, ale atopici. Mají vrozenou schopnost tvořit ve větším množství protilátky imunoglobinu E, které reagují na alergeny v zevním prostředí – pyly, plísně.

 

 

 

 

 

 

 

Číst 6290 krát