Alergie a mýty o ní

Co nám může při léčbě alergie pomoci a co naopak uškodit? Mezi lidmi koluje celá řada mýtů, kterými se řídí bohužel i dnes značná část naší populace. Pojďme si o nich říci něco více.

Alergie a pobyt u moře

Často se říká, že ke zmírnění příznaků alergie pomůže pobyt u moře. To je sice na jednu stranu pravda, vlhké a teplé prostředí bez přítomnosti pylů je sice v pořádku, ale jen málokdo si může dovolit být po celou pylovou sezonu na dovolené, byť by šlo "jen" o Jadran. Jde tedy spíše o podpůrnou léčbu.

Zvlhčovače atd.

Ke zmírnění alergických reakcí často nepomůže ani zvlhčovač vzduchu. Ten totiž na jednu stranu usnadní dýchání, na stranu druhou může způsobit zvýšenou tvorbu plísní. Díky nadměrné vlhkosti vzduchu se bude skvěle dařit i roztočům v lůžkovinách, a to přece nechceme.

Alergie také může přijít kdykoliv během života. Je zažitou pravdou, že alergická reakce musí přijít nejpozději v období dětství, ale to není vůbec lékařsky potvrzená skutečnost. Mnozí alergici se dočkali nepříjemného překvapení v době dospívání, někteří dokonce "až" ve zralém či dokonce důchodovém věku. Stačí dlouhodobý pobyt v prašném prostředí, třeba v centru většího města, nebo také častější příděl nikotinu a o alergii je takřka postaráno.

Myslíte si, že citrusy v období těhotenství vašemu dítěti uškodí? To také není pravda, byť je pravda, že pro samotné alergiky jsou citrusové plody vlastně tabu. V době, kdy jste v požehnaném stavu, byste se měla vyvarovat prakticky jen alkoholu a cigaret, tím totiž riziko alergie (či zdravotních problémů obecně) u potomka rapidně zvýšíte.

 

A co zažitý mýtus o větrání? Větrat je nevhodné pouze v době pylové sezony, kdy by se mohl do blízkosti alergika dostat některý z nebezepečných pylů. Alergická reakce pak samozřejmě "stojí za to". Pokud ale umístíme do okna vlhké prostěradlo, můžeme větrat i během letních měsíců. Větrat bychom měli, pokud nám to samozřejmě počasí dovolí, i lůžkoviny a oblečení, které by se mělo pokud možno sušit na čerstvém vzduchu.

Číst 4411 krát